Anasayfaya Dön » Dünya
Kurşuna Dizilen Askerler Tüyler Ürpertti

Kurşuna Dizilen Askerler Tüyler Ürpertti

Açlığın pençesinde olan Somali'de güvenlik sorunlarıda büyük bir sorun teşkil ediyor.
23-08-2011 09:40:31

BENZER HABERLER

Uluslararası kamuoyunun yaptığı yardımlar, açlığın ve şiddetin kol gezdiği Somali’de çok sayıda insanın terk etmek zorunda kaldıkları evlerine dönebilmesini sağladı. Ancak göç yollarında şiddet kol geziyor. Güvenlik güçleriyse şiddeti engellemek için, ele geçirdiği militanları kurşuna diziyor.

Evlerini terk ederek komşu ülkelerindeki kamplara sığınan ve Somali’ye geri dönmeye çalışan insanlar yüzlerce kilometrelik yollarda eşkıyaların saldırısına maruz kalıyor. Yolları kesilen siviller sahip oldukları çok az eşya ve yiyeceği militanlara vermek zorunda kalıyor, direnirlerse katlediliyorlar.

Somali hükümetine bağlı güvenlik güçleri, yağma ve şiddetin önüne geçmek için militanların gözünün yaşına bakmıyor. En son olarak, bir asker ve bir sivili öldürdüğü iddia edilen iki kişi, idama mahkum edilerek infaz edildi.

Mogadişu’daki Geçici Federal Hükümet (TFG), görgü tanıklarının ifadesine dayanarak iki kişiyi öldürmekten suçlu bulduğu Abdüllahi Guure ve Sankus Abdi’yi idama mahkum etti. Eski asker olduğu belirtilen iki adam, başlarına çuval geçirildikten sonra açık alanda çakılan direklere bağlanarak kurşuna dizildi.

Somali’de, El Kaide bağlantılı El Şebab militanlarının başkent Mogadişu’yu terk etme kararı vermesinin ardından çok sayıda insan yardım bulabilmek için tekrar göç yollarına düştü. Ancak birçok kişi hırsızlık, tecavüz ve şiddet olaylarına maruz kalmaktan kurtulamıyor.
Bu haber toplam 4104 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ