Anasayfaya Dön » Ekonomi
Almanya Vergi Anlaşması

Almanya Vergi Anlaşması

Binlerce gurbetçiyi sevindirecek olan Almanya ile Türkiye arasındaki vergi anlaşması sağlandı.
19-09-2011 12:46:44

BENZER HABERLER

Almanya ve Türkiye arasında çifte vergilendirmelerin önlenmesi için karşılıklı imzalar atıldı. Kesin dönüş yapan emekli gurbetçilerden çifte vergi kesilmeyecek.

Türkiye ile Almanya arasında ''Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'' imzalandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Almanya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette kendisine eşlik eden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un huzurunda anlaşmaya imza attılar.

İmza töreni, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Schloss Bellevue'de yapıldı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından heyetlerarası görüşmelere geçildi.

Gül ve Wulff, heyetlerarası görüşmelere başkanlık ediyor. İki Cumhurbaşkanı daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

GURBETÇİ EMEKLİLERE ''VERGİ'' MÜJDESİ

Çifte Vergilendirme Anlaşması'na göre, Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin avroya kadar olanlardan vergi alınmayacak. Yıllık emekli maaşı 10 bin avroya kadar olan gurbetçilerin, Almanya'da çalışıp Türkiye'ye dönüş yapan emekli Türk vatandaşlarının yüzde 90'ına tekabül ettiği belirtildi.

Yıllık emekli maaşı 10 bin avroyu aşan vatandaşlardan ise Almanya tarafından en düşük vergi oranı olan yüzde 10'luk kesinti yapılacak.

Anlaşmayla, her iki ülkenin vatandaşlarının ödenmeyen vergilerinin takip ve tahsilatında Türkiye ile Almanya daha etkin işbirliği içerisinde olacak.

Anlaşma ile iki ülke vergi idareleri arasında OECD standartlarında bilgi değişimine de imkan tanınacak. Bu şekilde iki ülkenin karşılıklı bilgi değişiminin daha etkin olması sağlanacak.
Bu haber toplam 2523 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ