Anasayfaya Dön » Ekonomi
İlk Türk Malı Motosiklet Üretildi

İlk Türk Malı Motosiklet Üretildi

Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli malı motosikleti iş adamı Tarhan Telli tarafından üretildi.
11-09-2011 09:24:09

BENZER HABERLER

Geçen yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD Genel Kurulu'nda gündeme getirdiği Türkiye'de yerli otomobil üretimi konusu, sonrasında tartışmalara sahne olmuştu. Başbakan yaptığı konuşmada, "Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada... Bu işi halledin. Bir araya gelerek mi yaparsınız, yok ben bunu kendim de yaparım mı dersiniz, nasıl arzu ederseniz" demişti. Bu toplantıdan sonra genç işadamı Tarhan Telli, ilk yerli motosikleti üretti. Yüzde 100 yerli yapım motosiklet üreten Telli, aradan 6 ay geçtikten sonra Sanayi Bakanlığı tarafından Ankara'ya davet edildi. "Türkiye'de son yıllarda sanayi alanında büyük atılımlar yapılıyor. Ülkemizin önde gelen işadamları da bu büyük değişim ve gelişmenin farkındalar. Bu destek ve motivasyon sayesinde Türkiye'den otomobil, motosiklet ya da tekstil alanında dünya markaları çıkarmanın zamanı geldi" diyen genç işadamı, buna somut bir örnekle cevap veriyor.

ENGELLERİ AŞTIK

"Yıllar önce 'Made in Turkey' damgasını vurduğumuzda çok tepki gördük ve destek yerine inanç kırıcı geri dönüşler aldık" diyen Telli, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Motosiklet markası yaratamazsınız; kimse almaz söylemini ve yabancı bilinen markalar karşısında hiç şansımızın olmadığı mantığını, 6 yılda çok büyük bir azim, çalışma ve inançla kırdık. Bugün geldiğimiz noktada bize engel olarak konulan tüm psikolojik eşikleri aştık."


BAKAN MOTORLARI DENEDİ

Tarhan Telli, geçtiğimiz günlerde bir TIR dolusu yüzde 100 Türk yapımı motosikleti Ankara'ya Sanayi Bakanlığı'na götürdü. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün TT Motor tasarımlarından oldukça etkilendi. TT Motor A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Telli'den firma ve tasarımlar hakkında bilgi alan Bakan Nihat Ergün motosikletleri denemeyi de ihmal etmedi.

50 milyar dolarlık pazar

TT Motor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Telli, ziyaret sonunda şunları söyledi: "Firmamızı ve potansiyelimizi dile getirmek ve göstermek açısından çok olumlu bir buluşmaydı. 20-30 milyar dolarları bulan (ki buna yedek parça- aksesuar ve tekstil ürünleri dahil değil) bu pastada pay sahibi bir ülke durumuna gelmemiz için Sayın Bakanımız ve Bakanlık bürokratlarının fikirlerini aldık. Bu konuda bize yol göstermelerini gerekirse yol açmalarını istedik. Dünyada yükselen değer olarak görülen ve algılanan Türkiye'nin bizim gibi markalarla daha hızlı yol alacağını düşünüyorum. Biz dünya standartlarında üretim yapabilecek bir ülkenin insanlarıyız. Yan kollarıyla 50-60 milyar doları bulan bu pastadan pay almak, hem de hatırı sayılır bir pay almak hiçte zor değil. Bunun yanında oluşturacağımız katma değerlerden bahsetmiyorum bile."

2013'E KADAR KAPASİTE DOLU

2013 yılına kadar sipariş alamayacak kadar tam kapasite çalışan fabrika ürettiği motosikletlerle, çok bilinen büyük yabancı markaların 3-4 misli fiyata talep görüyor. Genç işadamı, "Türk bir markamız var artık... O rakip olamayacağımız söylenen dünya devleri bugün bizimle ortak olmak ve kendi ülkelerinde üretim tesisleri kurmak için çok cazip tekliflerde bulunuyorlar" diye heyecanla anlatırken, tüm bu başarı grafiğini görmezden gelmeyip kendisine destek veren Sanayi Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e teşekkür ettiğini belirtiyor. Telli'nin fabrikasını ziyaret edenlerden biri olan Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu'nun "Gelin bu başarı öyküsünü tüm dünya platformuna taşıyalım. Kalitesiyle tasarımıyla rakipsiz Türk markaları yaratalım..." sözlerinin kendisini çok heyecanlandırdığını da belirtiyor. İşadamı ayrıca fabrikayı ziyaret edenler arasında ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Tom Coleman'ın da bulunduğunu söylüyor.

Sıra otomobilde

Bakanlık ziyareti sonrası aralarında Türkiye İhracatçılar Meclisi Üyesi, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın bulunduğu bir heyet, TT Motor'un İstanbul'daki fabrikasını ziyaret etti. Burada şimdilik denemeleri yapılan otomobili incelediler.
Bu haber toplam 12690 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ