Anasayfaya Dön » Gündem
İHH Başkanı Bülent Yıldırım Kimdir?

İHH Başkanı Bülent Yıldırım Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi eğitimini tamamlayan HH Başkanı Bülent Yıldırım'ın hayatı.
13-08-2011 09:38:54

BENZER HABERLER

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı

Yüzyılın son çeyreğinde Bosna Hersek'te yaşanan soykırıma sessiz kalamayarak, 1995 yılında bir grup arkadaşıyla İHH İnsani Yardım Vakfı'nı kurdu ve bölgeye insani yardım götürdü.

Bosna'nın hemen ardından Kosova ve Çeçenistan'da başgösteren büyük insani krize müdahale etmek için bu bölgelerde bulundu.

Buralardaki faaliyetleriyle gerek Türkiye'de gerekse de İslam dünyası sathında taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Yıldırım; İHH'nın hem Doğu Türkistan, Keşmir, Darfur, Sri Lanka, Ruanda, Somali, Moritanya, Filipinler ve Kırım gibi sıcak bölgelerdeki faaliyetleri ile hem de Açe, Yunanistan ve Myanmar başta olmak üzere, doğal afetler sonrası ortaya çıkan krizlerde yardıma koşmasıyla dünya çapında saygı uyandırdı. Özellikle, İHH'nın Haiti'yi yerle bir eden deprem bölgesine ulaşan ilk yardım ekibi olması ve ABD'nin karşılaştığı en büyük felakatlerden biri sayılan Katrina Kasırgası sonrası gösterdiği duyarılık buna önemli katkı sağladı. Faaliyetlerinde adalet, meşruiyet ve sağduyuyu gözeten Yıldırım, 60 yıldır işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki coğrafik bölünmüşlüğün önüne geçmek için çeşitli girişimlerde bulundu. Gazze'de yaklaşık 4 yıldır süregelen ambargonun karayoluyla delinmesi için 2010 yılı başında düzenlenen "Filistin'e YolAçık" organizasyonunda yer alarak, insani yardım malzemelerini birlikte Gazze'ye ulaştırdı.

Gazze ambargosunun delinmesi için büyük bir kararlılık gösteren Yıldırım, İHH ve Free Gaza öncülüğünde 2010 yılı Mayıs ayında yola çıkan "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" filosunda bulundu. Filoda yer alan Mavi Marmara gemisinde yolculuk eden Yıldırım, İsrail'in gemiye kanlı baskını sonrasında 3 gün İsrail hapishanelerinde tutuklu kaldı. Diplomatik girişimler neticesinde serbest bırakılan Yıldırım, Türkiye'ye dönüşünde bir kahraman gibi karşılandı. Devlet Bakanları, sanatçılar, bilim adamları, gazeteciler ve tanınmış aktivistlerin de hazır bulunduğu karşılama törenindeki kalabalık, siyasi tarih kitaplarında önemli bir yer edineceği tahmin edilen Mavi Marmara yolcularını ve bu vesileyle "21. Yüzyılın en büyük sivil toplum hareketi" olarak kabul edilen İHH'nın Başkanını kutladı.

Bülent Yıldırım başkanlığındaki İHH, Türkiye'de 50'den fazla ilde, dünyada ise 150'ye yakın ülkede kurban dağıtımında bulunuyor. "Afrika Görecek" projesiyle bu kıtadaki katarakt hastalarının ameliyat edilmesini sağlayan vakıf, dünya yetimlerini buluşturduğu organizasyonlarıyla da kıtalararası kardeşlik ve dayanışma duygularının pekişmesinde önemli bir rol oynuyor.
Bu haber toplam 13023 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • yardım edılmesı hakkında %45 %55
    mavı marmara ıle gazzeye yardım ıçın yola cıkılması benı cok duygulandırdı ve mutlu ettı fakat ıstanbul kucukcekmecede bolu depremınde engellı durumda kalan aıleye vakvııza bas vurdugum halde hıc bır yardım etmeyınız benı uzmustur.[alı osman ozsoy]
    23:31:20 , 05-09-2012

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ