Anasayfaya Dön » Gündem
Mahmut Alınak Kimdir?

Mahmut Alınak Kimdir?

KCK operasyonlarında gözaltına alınan eski milletvekili Mahmut Alınak kimdir
22-11-2011 16:27:18

BENZER HABERLER

Kars'ın Digor ilçesinde 1952 yılında dünyaya gelen Mahmut Alınak ilköğrenimini Digor'da, liseyi ise Kars'a tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni okuyup buradan mezun oldu.

Hayatını avukatlık mesleği ile kazanan Alınak 1987 yılında yapılan Genel Seçimlerde SHP'nin Kars adayı olarak TBMM'ye girme hakkı kazandı. Dört yıl sonraki erken genel seçimlerinde ise HEP-SHP ittifağının Şırnak adayı olarak seçimi kazandı. Daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı görevini yürüttü. 2007'de yapılan genel seçimlerde DTP destekli bağımsız Kars milletvekili adaylığında istediği başarıyı elde edemedi. 2008'de yapılan DTP Genelkurultayı'nda başkanlığa aday olduysa da Ahmet Türk'ün adaylığı üzerine namzet olmaktan vazgeçti.

Alınak yaptığı açıklamalarla sık sık gündem oluşturdu. En son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği Kürtçe mektup yüzünden Kars Başsavcılığınca hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Mahmut Alınak, aynı zamanda Gündem Gazetesi ve Radikal Gazetesi'nin Radikal İki adlı ekinde yazarlık yapmakta ve serbest avukat olarak çalışmaktadır. Yayımlanmış kitapları aşağıda listelenmiştir.
Kitapları

    HEP, DEP ve Devlet, Kaynak Yayınları
    HEP, DEP ve Devlet Parlamentodan 9. Koğuşa-2, Kaynak Yayınları 1996
    Şiro'nun Ateşi, Berfin Yayınları 1997
    Nazo, Berfin Yayınları 1998
    Ateşte Yıkanmak, Berfin Yayınları 2003
 
Bu haber toplam 3333 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ