Anasayfaya Dön » Gündem
Muhsin Yazıcıoğlu Nasıl Öldü?

Muhsin Yazıcıoğlu Nasıl Öldü?

Cumhurbaşkanı BBP merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne dair çok çarpıcı açıklamalar yaptı.
21-09-2011 09:38:25

BENZER HABERLER

Cumhurbaşkanı Gül, merhum BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü helikopter kazasıyla ilgili insanın aklının almayacağı ayrıntıların ortaya çıktığını söyledi. DDK'nın çalışmasının henüz bitmediğini belirten Gül, "Yazıcıoğlu'yla ilgili çok üzücü durumlar ortaya çıktı. Düşen helikopterin beyni (karakutu), yani her şeyi kaydeden o hafızası yok şimdi ortada. Keçiler gelip söküp götürmedi onu. Sökülüp alınmış" dedi

Bundan 8 ay önce Strasbourg'ta Cumhurbaşkanı Gül'le hemen hemen aynı gazeteci grubuyla birlikteydik. Hasan Cemal, Sedat Ergin, İsmail Küçükkaya, Abdülhamit Bilici o gezide de vardı. Gül'le Dink cinayetiyle ilgili konuşmuş ve bu konuda Devlet Denetleme Kurulu'nu neden harekete geçirmediğini sormuştuk.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı bunu gerekliyse yapacağını açıklamış, nitekim birkaç gün sonra Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirmişti.

Bu kurulu görevlendirdiği bir başka konu da Muhsin Yazcıoğlu'nun ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasıydı.

Önceki gece Berlin'de sıkıntılı üniversite konuşması sonrası, fırsat oldu, Gül bizlerle bir araya geldi. Pek çok konu yanında, Devlet Denetleme Kurulu'nun Dink ve Yazıcıoğlu çalışmalarını sorma ve konuşma imkânı bulduk.

İnanılmazdı...

ÜZÜCÜ DURUMLAR ORTAYA ÇIKTI

Cumhurbaşkanı özellikle Yazıcıoğlu dosyasıyla ilgili inanılmaz açıklamalar yaptı.

Şöyle diyordu: "Dink ve Yazıcıoğlu'yla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdim. Görüşmeler yaptılar, çalışmalarını tam olarak bitirmediler. Doğrusu Muhsin Yazıcıoğlu'yla ilgili çok üzücü durumlar ortaya çıktı. Yani inanmak mümkün değil ama ortaya çıkan büyük açıklar oldu.

Düşünebiliyor musunuz? Meclis'te bu mesele kapanmıştı. Ama düşen helikopterin beyni, yani her şeyi kaydeden o hafızası yok şimdi ortada. Keçiler gelip söküp götürmedi onu. Böyle özel vidalarla sökülüp alınmış ve ortada yok. Bunun yok olduğunu tespit etti bu denetleme raporu. Bu tespit edildikten sonra ihbarlar yağdı. Yazmış adam, "Cumhurbaşkanım" diye bana gönderdi. (kaza mahallinde bulunan bazı kamu görevlileri) 'Biz görev yapıyoruz zannediyorduk ama şunlar şunlar da var. Al şu videoya bak' diye gönderdiler.

Baktım ki bir taraftan birileri buzlarda cesetlerle ilgileniyor, birileri de bir taraftan (kara kutunun) vidasını söküyor.

Bunların hepsi çıktı ortaya.

VİDALARI KİM SÖKTÜ?

"Cinayet mi" sorusuna, onu savcı söyleyecek diyerek yanıt verdi Gül. "Savcılık her şeyi ortaya çıkartacak. Çok detaylı çalışıyorlar onu söylemek isterim. Daha bunun gibi insanın aklının almayacağı çok şeyler var orada, çok fazlasını söylemeyeyim..." diyerek kapadı konuyu...

Kimdi vidaları sökenler?

Bu soruya yanıt vermek istemedi Cumhurbaşkanı.

Helikopterin düştüğü yeri, o bölgedeki görev birimlerini düşününce, akla önce jandarma geli-yor. Belli ki bu dosyanın altından büyük bir pislik çıkacak. Belki de bu pislik yeni bir temizliğe vesile olacak.

Cumhurbaşkanı bunları anlatırken aklıma geldi, kendisine de söyledim.

Hrant Dink cinayetinden sonra Yasin Hayal, Ogün Samast gibilerin ilişkide olduğu Alperenler teşkilatı gündeme gelmiş, BBP ile ilgili sorular ortaya atılmıştı. O günlerde BBP teşkilatından bir isim aramış, Yazıcıoğlu'nun benimle ve hatırladığım kadar Etyen Mahçupyan, Eser Karakaş gibi isimlerle bir araya gelmek istediğini söylemişti. Konuşmak istediği konular var demişti.

Bu buluşma olmadı, Yazıcoğlu öldü.

İnsan, ölüm nedeninin Dink konusu ve diğer meselelerde bildikleriyle, anlatmak istedikleriyle ilgili olup olmadığını kendisine sormadan edemiyor.

DDK belgeledi

Cumhurbaşkanlığı DDK, helikopter enkazında ARGUS 5000CE ile SKYMAP IIIC cihazlarının kaybolduğunu tespit etmişti. DDK raporunda, 29 Mart ve 30 Mart'ta enkazda görüntülenmesine rağmen 31 Mart'ta bu cihazların enkazda bulunmadığı açıklanmıştı. Raporda şöyle deniliyordu: "Son uçuşlara ait bir takım (irtifa ve güzergah gibi) uçuş bilgilerinin elde edilebileceği ve bu bilgilerin kazanın nasıl olduğuna dair değerlendirmelere katkısı olabilecek ve kaza mahallinde bulunamayan cihazlardan; SKYMAP IIIC cihazının tersyüz olarak fotoğraflandığı 29 Mart'tan sonra, ARGUS 5000CE cihazının ise en son fotoğraflandığı 30 Mart'tan sonra çalındığı anlaşılmıştır."
Bu haber toplam 4275 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ