Anasayfaya Dön » Sağlık
Bal Kabağının Faydaları Nelerdir?

Bal Kabağının Faydaları Nelerdir?

Hem tatlısı hem de yemeği ile büyük bir besin deposu olan bal kabağı birçok derde de deva oluyor.
23-04-2012 09:33:52

BENZER HABERLER

 

Bal kabağı hem tatlısı hem de yemeği ile beslenme listemizde yer alan sebzelerden. Bal kabağının vitamin ve mineraller bakımında oldukça zengin olduğu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman, bal kabağının sağlığımızı korumada faydalı etkilerini anlattı.
 
Kalp hastalıklarından ve kanserden korur
 
Bal kabağı bir çeşit antioksidant olan karotoneidlerden oldukça zengindir. Bağışıklı sistemi zayıf olan kişilerde oluşan enfeksiyolar kalp hastalıklarını tetikler. Virüsler bazı kanser türlerinin oluşumuna zemin hazırlar. Karotoneidler ise bağışıklı sistemini güçlendirerek kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltırlar.
 
Kilo kaybını kolaylaştırır
 
Bal kabağının kalorisi oldukça düşüktür. 100 gramı 26 kalori içerir, doymuş yağ ve kolesterol içermez. Diyete yardımcı olan mineraller ve posadan zengindir. Kilo kontrolü programlarında bu özellikleriyle iyi bir seçenektir.
 
Esansiyel vitaminlerden zengindir
 
Çok zengin bir A vitamini kaynağıdır. 1 porsiyonu Günlük a vitamini ihtiyacının yaklaşık % 246'sını karşılar. A vitamini deri ve hücre yapısı için en önemli vitamindir. Göz ve görme sağlığı bu vitamine bağlıdır. Araştırmalar A vitamininin akciğer ve ağız içi kanserlerini önlediğini de gösteriyor.
 
Kolesterol ve kan basıncını dengeler
 
Bal kabağı en iyi anti-enflamatuar olarak bilinen antioksidanlardan beta- karoteinin kaynağıdır. Bu madde damar çeperinde kolesterol birikimini önler. İçerdiği potasyum da kan basıncını dengeleyerek hipertansiyon riskini azaltır.
 
 
Yaşlanma sürecini yavaşlatır
 
Bal kabağının içerdiği bir diğer antioksidan olan zea-xanthin, ultra-viyole ışığın göz tarafından süzülmesine yardım eder. Bu da ileri yaşlarda oluşabilecek ve körlüğe kadar varabilecek makuler dejenerasyon hastalığının önüne geçer.
 
Bağırsak hareketlerini düzenler
 
Sürekli kronik kabızlık şikayeti olan hastalarda en sık rastlanan hastalıklar, kolon kanseri, hemoroid ve fistüllerdir. Bal kabağı gibi yüksek posa içeren besinler 25-30 gm olan günlük posa ihtiyacını karşılayarak bu tür hastalıklara yakalanmayı önler.
 
İltihaplanmaları önleyici ajanlar içerir
 
İlaçların yan etkilerine maruz kalmadan, Bal kabağı yiyerek olası iltihaplanmaların azaldığı gözlenmiş.
 
Prostat sağlığını korur
 
Bal kabağının prostat ve üriner sistem üzerinde çok faydalı etkileri olduğu, prostat büyümesini önlediği saptanmış.
 
Depresyonu hafifletiyor
 
Bal kabağı içerdiği L-tryptophan isimli madde depresyon gibi ruh sağlığı hastalıklarına karşı oldukça etkili.Bu haber toplam 1356 defa okunmustur

HABERE YAPILAN YORUMLAR

BENZER HABERLER

Rüzgar Erkoçlar sakal bıraktı

GÜNÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ